15KP12CA
Mfr.Part #
15KP12CA
Manufacturer
Solid State Inc.
Package/Case
Datasheet
15KP12CA
Description
15KW TVS BIDIRECTIONAL
Stock
500
Manufacturer :
Solid State Inc.
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
725A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Axial
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V